• DSC_0375a.JPG
  • DSC_0385.JPG
  • skorec2.jpg
  • slide.jpg

 Pred pár dňami som bol na prezentácii noviniek kuchýň Sykora 2015. Veľmi ma potešil viditeľný posun tohto českého výrobcu kuchýň, s ktorým mám množstvo skúseností za posledných viac ako 13 rokov. To, čo ma najviac zaujalo bola kuchyňa Style. Prečo?

Ľudia majú radi všetko, z čoho majú príjemný pocit. A ak im pripomína dovolenku, detstvo, babičku alebo len súvisí s prírodou, nemusia tam byť len Levandule. A to je presne ten dôvod prečo je poslednú dobu tak populárne slovo Vintage (zastaralý, starodávny). Tak ako ešte pred 15 rokmi vyhľadávali Rustikál (vidiecky). Po období, maximálnej jednoduchosti tvarov farieb a materiálov, totiž vždy príde chuť na nejaké to hogo-fogo. Ako v odevnej móde, tak aj v interiéroch sa módne trendy špirálovite menia. Opakujú sa a zmeny nastávajú hlavne používaním nových technológií a materiálov. A to je aj prípad novej kuchyne od Sykoru, Style.

Keď si túto kuchynku rozmeníme na drobné, tak to bude vyzerať takto:

Predné plochy – jemne tvarovaný klasický rámik, na ktorom najmodernejšou technológiou saténový nástrek. Klasika v modernom materiáli umocnená tmavou úchytkou.

 

Otvorené skrinky – knižnica aj vinotéka je z prírodného kartáčovaného dubu v jednoduchých linkách. Vinotéka opäť okorenená čiernym akcentom, priečkami.

 

 

Pracovná doska – večne žijúci mramor v novom šate! Mramor ako materiál nie je vhodný na pracovné dosky (bežne používané potraviny a prostriedky používané v kuchyni by tento prírodný materiál znehodnotili). Z prírodných kameňov sa používa žula, ktorá však nie je tak pekne žilovaná ako mramor. Preto prišla firma Polyston s materiálom Neolith (svetová novinka pre pracovné dosky veľkoplošná keramika, najtvrdší materiál pre pracovné dosky, ktorý neskutočne verne imituje mramor. V prevedení Callcata získlal ocenenie reddot award 2015

 

 

Prvky ako koza a knižnicový rebrík – pomocníci, ktorí nám pomáhajú od čias kedy človek vymyslel písmo a prácu. Vyrobené klasickou technológiou a z klasických materiálov. Dubové drevo, nerezová oceľ a čiernená oceľ na posuvnej lište pre rebrík naozaj pripomína dobu, keď bol v každej dedine kováč.

 

Stoličky – prírodný dub opäť krásne použitý na modernej stoličke výrobcu s viac ako 150-ročnou tradíciou v Česku a na Slovensku TON a.s. A opäť s ocenením za dizajn.

Čo dodať na záver. Podstatné je veci vidieť v širších súvislostiach. Nie každá vázička, kvetináč alebo ošúchaná komoda u Vás navodí uveriteľnú atmosféru provensálska, toskánska alebo škandinávie. Ak však detailom necháte dýchať, umiestnite ich do jednoduchého až strohého prostredia, tak vyniknú a nebudú vyzerať gýčovite. A ak tento módny trend vintage pojmete v kontexte s tradíciou miesta, odkiaľ pochádzate, alebo kde sa nachádzate, tak ste na najlepšej ceste vytvoriť dlhodobo hodnotný interiér.

A to je to, čo vždy rád vidím. A u Sykoru na kuchyni Style som to videl. Niečo ako „slovanský vintage“

Zdroj obrázkov: www.sykora.eu  www.ton.eu, www.polyston.eu

Marián Buček